Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely: szakmai találkozó Debrecenben

2024.04.09

A hagyományos kárpátaljai magyar hímzések megőrzése és továbbfejlesztése érdekében, valamint az új technikák és minták alkalmazása céljából, immár harmadik alkalommal rendezték meg a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely szakmai hétvégéjét Debrecenben. Az eseménynek ismételten otthont adó városban a résztvevők együtt dolgoztak mentorukkal. Szuperné Bohus Judit , háromszoros Gránátalma-díjas hímző népi iparművész, fontos szerepet játszott abban, hogy a résztvevők a legújabb módszereket sajátítsák el.

 Az elmúlt időszakban a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely kárpátaljai keresztszemes mintákat dolgozott fel, melyekkel nemrégiben nagy sikert arattak a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválon, ahol első helyezést értek el. A szakmai találkozón az autentikus keresztszemes technikákat és díszítési módszereket fejlesztették tovább.

Az idei találkozó előtt sikerült archív anyagot szerezniük a Nagyberegi Múzeumból, amelyek fehér hímzések újrafeldolgozására szolgáltak. Ezekből jegykendők, integető kendők, ajándék kendők és asztalkendők készültek. A tapasztaltabb hímzők pedig függönyöket és terítőket terveznek ezekkel az új mintákkal.

A fehér hímzés egy összetettebb hímzési mód, amelyhez szükséges a száröltés, laposöltés, lyukhímzés és csomóöltés ismerete. A résztvevők kitartó munkájának köszönhetően ezek a technikák is egyre magasabb szintre emelkednek.

A tervek szerint az alkotásokat a 2025-ben megrendezésre kerülő Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra fogják benevezni. A pályázat célja a magyar népi hímzések és viseletek hagyományainak megőrzése és továbbfejlesztése, valamint olyan népi iparművészeti hímzések létrehozása, amelyek művészi és használati értékben is megfelelnek a mai kor követelményeinek.

Molnár Eleonóra, a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhelyt életre hívó Kárpátaljai Magyar Népfőiskolai Egyesület elnöke kiemelte az esemény fontosságát. Hangsúlyozta, hogy a szakmai hétvége lehetőséget teremtett a hímzők számára, hogy személyes szakmai tanácsadással fejlesszék tudásukat, és olyan furfangos módszereket sajátítsanak el, amelyeket csak ilyen alkalmak során lehet megtanulni.

Az elért eredmények alapján látható, hogy a résztvevők rendkívül tehetségesek, és Szuperné Bohus Judit szakmai vezetése alatt jelentős előrelépéseket értek el. Molnár Eleonóra szerint ez a munka iránti elkötelezettségükből és a szakmai támogatásból fakad. A Hímzőműhely müködéséhez szükséges anyagi támogatást a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat keretében a KIM biztosítja.