1956-os emlékmű

2016 novemberében, a 60. évforduló alkalmából avatták fel a beregszászi vasútállomás előtti téren az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc emlékére készült szobrot. Az emlékmű a magyar és kárpátaljai magyar közösség számára kiemelkedő jelentőségű, hiszen a történelem ezen szomorú és hősies pillanatait immár méltó módon lehet tisztelni a városban.

Az emlékművet Markó György, a budapesti Kommunizmuskutató Intézet igazgatója avatta fel. Ünnepi beszédében a történész felidézte az 1956-os forradalom előzményeit és főbb eseményeit, kiemelve, hogy Kárpátalján a magyar kisebbség lélegzetvisszafojtva figyelte a forradalom alakulását, remélve a magyar nép szabadságának győzelmét. Az ő szemük előtt zajlott le a szovjet csapatok megérkezése és a forradalom leverése után a deportálások borzalma is.

Az emlékmű Mihajlo Kolodko ungvári szobrászművész alkotása, mely két fém kopjafából áll. Az egyik rozsdás, törött formája az 1956-os forradalom brutalitását, míg a másik, tiszta és fényes fém szimbolizálja a 1989-es rendszerváltozást és a forradalom követeléseinek teljesülését. Az emlékmű szoros kapcsolatban áll a Kárpátalján élő magyar közösség történelmi és politikai küzdelmeivel.

Az emlékmű állandó helyszínt biztosít a jövőbeli megemlékezéseknek, és hozzájárul ahhoz, hogy a forradalom és szabadságharc hőseire a következő generációk is emlékezzenek.