Alsókalocsa
Amint felfelé haladunk a Talabor-völgyében, az Égermező után 15 kilométerrel elérünk Alsókalocsához. Itt, a Máramarosi-Verhovina területén, a táj kiterjed és lenyűgöző máramarosi hegyek, a Gorgánok bércei tárulnak elénk. A ruszinok jelentős szerepet játszottak Rákóczi-szabadságharcban, ahogy Kovács Sándor helytörténész is megjegyzi: "a ruszinság a váraknál is erősebb támasza volt Rákóczinak."
Ezért azonban kemény büntetést kaptak, mivel a császár földjeiket elkobozta és nehezítő adóterheket rótt rájuk. Itt nem találunk sok tárgyi emléket vagy szobrot Rákócziról, amikor kutatunk a fejedelem után. Rákóczi szelleme az emberek szívükben és a legendákban él tovább; kevés olyan ruszint találni, aki ne ismerné Rákóczit.
A Gorgánokon át vezető régi út, a Popágya, szent helyként számon tartották, mert "egyszer egy fejedelem vonult végig rajta, aki a ruthéneket nagyon szerette." Minden megtalált tárgyat nagy becsben tartanak, például egy öt küllős nagy kereket, amit Rákóczi ágyúkeréknek hitték. Nyilvánvalóan, a szatmári béke után ezen a vidéken hosszú évtizedekig várták, hogy Rákóczi visszatérjen, és véget vessen az elnyomásnak és a nyomorúságnak.
Alsókalocsa egy csodálatos hegykoszorúval körülvett település, amely több mint 5000 bojkó lakost számlál. A falu ismert a vasszegek nélkül összeállított fatemplomáról. A helyi skanzen nemcsak egy átlagos falumúzeum, hanem kisvasutat is tartalmaz, bérelhető páncélos csapatszállító járművet, és szívesen eljátsszák a környék hősének, Suhaj betyárnak a történetét. Nyitva tartás májustól szeptemberig, de télen is igénybe vehető.
Az egykori Magyar királyi állami népiskola épületében kialakított magánmúzeum is érdekes, amely az 1950-es évektől az 1980-as évekig mutatja be az alsókalocsai oktatás emlékeit.
Alsókalocsa kiváló kiindulópont a környék felfedezéséhez, ahol több szálláshely is elérhető (például a Gendamerie Council). Gyalogosan egy nap alatt elérhető a Sztrimba, a Negrovec és a Kraszna-havas több mint 1400 méter magas csúcsa, de nagy hátizsákos gerinctúrák kiindulópontjaként is kiváló. Innen lehetőség van eljutni Kárpátalja legnevezetesebb természeti csodájához, a Szinevéri-tóhoz, ahol csónakázhatunk (a tóhoz való belépő megvásárlásával). A Talabor-völgyében még Árpád-vonal bunkereket is találhatunk, valamint medveparkot, klauzúrát (faúsztatáshoz épített gát), és a Szinevéri Nemzeti Park bemutatóközpontját is meglátogathatjuk.