Kárpátaljai Magyar Hímzőműhel

A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely egy jelentős és egyedülálló kulturális kezdeményezés, amely 2021 októberében indult hímzőtanfolyammal Csapon, a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület szervezésében. Célunk a kárpátaljai autentikus népművészeti motívumok és azok sokszínűségének felfedezése, bemutatása és átörökítése a következő generációk számára. A hímzőműhely munkáját Szuperné Bohus Judit, a Gránátalma-díjas népi iparművész hímző és csipkeverő irányítja, aki szakmai tudásával és tapasztalatával segíti a műhely tagjait a különböző hímzések technikáinak elsajátításában.

A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület már évek óta azon dolgozik, hogy a kárpátaljai népművészeti értékek ne csupán a helyi közösség, hanem a világ színpadán is ismertek legyenek. Ennek érdekében bemutatókat (Amerikában, Ausztriában, Japánban, Magyarországon, Angliában és Ukrajnában), divatkollekciókat és kiadványokat készítettek, amelyekben a nagydobronyi keresztszemes minták és beregi szőttesek kapnak hangsúlyt.

A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely tagjainak tevékenysége középpontjában a közösség összefogása áll. Az Egyesület megkereste azokat a kárpátaljai hölgyeket, akik hobbi szinten nagyon sok időt és energiát áldoznak arra, hogy hímzéseket készítsenek. Az csoport szakmai társasággá formálódott, amely autentikus kárpátaljai minták felhasználásával kezdte el munkáját.

A hímzőműhely tagjai rövid idő alatt kiemelkedő eredményeket értek el. 2022-ben részt vettek a XXX. Országos Kisjankó Bori Hímzőpályázaton, ahol lakástextília kategóriában mutatták be pályázatukat. Nagydobronyi keresztszemes függönyök, párnák, kötény, fonalzsák, valamint beregi keresztszemes függönyök és párnák kerültek bemutatásra a nívós hímzőpályázaton és kiállításon. A Kárpátaljáról érkezett munkákon hagyományos keresztszemes öltéstechnikákat alkalmaztak. Az igényesen elkészített lakástextíliák megalkotásakor fontos szerepe volt annak, hogy megismertessék Kárpátalja autentikus népművészeti motívumait és azok sokszínűségét, megfelelve a kortárs trendeknek.

Tudásuk legjavát bemutatva, Szuperné Bohus Judit, Halász Kovács Mária, Horváth Erika, Tar Emese, Bereczky Zsuzsanna, Kopinec Emese, Kovács Marianna, Daskovszka Szabina és Vass Veronika munkái 2022. július 1-én Mezőkövesden Kisjankó Bori díjban részesültek.

A nívós díj, meghozta a lelkesedést és azóta a vállalkozó kedvű tagok már több nagyobb munkába is belekezdtek Szuperné Bohus Judit segítségével, akivel folyamatos szakmai kapcsolatban áll a hímzőműhely.

2023-ban elkészültek a BY ME Treasure kárpátaljai divatkollekció immár hungarikummá vált beregi keresztszemessel díszített ruhái, amelyek a magyarországi üzleti élet és a londoni valamint japán közönség tetszését is elnyerte. A ruhákat díszítő minden egyes öltést a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely tagjai készítették, Szuperné Bohus Judit tervei alapján. A ruhák megvásárlói nemcsak egy szép és egyedi ruhadarabot kapnak, hanem támogatják a kárpátaljai magyar közösséget. 2024-től a népi ékszerek készítése is a tevékenységeink közé tartozik. A hímzőműhely autentikus beregi mintákkal, mikrohímzett ékszereket készít, amit Judit tervei és szakmai vezetése ihlet.

Az elmúlt időszakban a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely kárpátaljai keresztszemes mintákat dolgozott fel, melyekkel 2024-ben nagy sikert arattak a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválon. Daskovszka Szabina, Horváth Erika, Kovács Marianna, Kopinec Emese és Vass Veronika alkotásai Színhangulatok témakörben első helyezést nyertek. Ezt az eredményt az autentikus keresztszemes technikákat és díszítési módszereket továbbfejlesztve érték el.

A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) "Magyar kézművesség - 2024" pályázatán is sikert aratott a hímzőműhely. Daskovszka Szabina, Horváth Erika, Kopinec Emese, Kovács Marianna és Vass Veronika nagydobronyi keresztszemes munkái különösen figyelemre méltóak voltak, és a zsűri döntése alapján kiállításra kerültek a Vajdahunyadvár Király termében.

A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely munkájának elismeréseként 2024 decemberében a Hagyományok Háza Tárgyalkotó Népi Iparművész Szervezet címét kapta , amely a népművészet iránti elkötelezettségüket és a minőségi kézműves munka iránti szenvedélyüket ismeri el.

A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely tagjai kivételes tehetséggel bírnak, és Szuperné Bohus Judit vezetésével folyamatosan fejlődnek. A műhely célja, hogy a hagyományos népi iparművészetet képviseljék, fejlesszék és hozzájáruljanak a kulturális örökségünk megőrzéséhez és továbbéléséhez.

Kovács Marianna


Csapon született, és jelenleg is ott él. két fiú büszke édesanyja. tanítónőnek tanult. A csapi iskolában dolgozott 4 évig, ahol szabad idejében megismerkedett a hímzéssel, horgolással és kötéssel .

Molnár Henrietta


Bótrágyon született, és jelenleg is ott él. Angol-történelem szakon szerezte meg diplomáját a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán . Jelenleg a Mathias Corvinus Collegium - Kárpátalja munkatársaként tevékenykedik.

Vass Veronika


1974-ben született Csapon, ahol felnőtt és elvégezte a középiskolát. Tanulmányait az Ungvári Nemzeti Egyetemen folytatta, miközben vasúti szállítással foglalkozó cégnél dolgozott.

Horváth Erika


1982-ben született Tiszapéterfalván, és Csetfalván él családjával. Három gyermek édesanyja. A kézművesség nagy hagyománnyal bír a családjában, és rendszeresen foglalkozik gyermekek kézműves oktatásával.

Bereczky Zsuzsanna


1982-ben született Csapon, és jelenleg is ott él. Miután elvégezte a Kijevi Kereskedelmi és Közgazdasági Egyetemet, könyvelőként dolgozott. Három gyermek édesanyja.

Daskovszka Szabina


1983-ban Csapon született, ahol jelenleg is családjával él. Egy lány édesanyja. A kézimunkázás már az iskolában elkezdte vonzani.

Szuperné Bohus Judit


A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely mentora, Gránátalma-díjas népi iparművész hímző és csipkeverő, a Magyar Kultúra Lovagja

Kopinec Emese


Péterfalván született, és az Ungvári Nemzeti Egyetemen szerzett diplomát magyar nyelv és irodalom szakon. Jelenleg irodai munkatárs a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületénél.

Begela Tímea

1976- ban született Kisgejőcön. Két gyerek édesanyja. Már gyermekkora óta érdeklik a népi hagyományok. Nagymamájától tanulta a hímzés és szövés alapjait.

Kertész Ágnes


1977-ben Szalókán született. A Beregszászi Egészségügyi Szakközépiskolában végezte tanulmányait, és jelenleg háziorvosi asszisztensként dolgozik a Csapi Alapellátási Központban.