Molnár Henrietta: a kárpátaljai mikro hímzések mestere
A kárpátaljai Bótrágyon született Molnár Henrietta olyan egyéniség, aki a hímzés világában kimagasló teljesítményt nyújt. Henrietta élete számos területen virágzik, legyen az munka, tehetségfejlesztés vagy ékszerkészítés. Az alig ismert, ám annál lenyűgözőbb mikro hímzés területén nyújtott kreatív munkája révén egyre szélesebb körben válik ismertté.
Henrietta angol-történelem szakon szerezte meg diplomáját a Rákóczi-főiskolán, majd a Beregszászi Turisztikai Információs Központ munkatársaként tevékenykedett. Azonban élete igazi fordulatot vett, amikor a hímzés világába merült. Már gyerekkora óta szeretett hímzeni, de a keresztszemes hímzéshez való szenvedélye közel két évtizede kezdődött.
Az igazi áttörést a mikro hímzés hozta el Henrietta életében. Mint mondja, négy évvel ezelőtt találkozott először ezzel a technikával az interneten. A kihívás és az újdonság vonzotta, ezért saját részre hímzett egy gyűrűt és fülbevalót, majd megosztotta az alkotásait a közösségi média felületein. A reakciókra és az érdeklődésre való tekintettel döntötte el, hogy továbbfejleszti ezt a műfajt.
A mikro hímzés különlegessége abban rejlik, hogy a minták olyan kicsik és részletgazdagok, hogy csak nagyítóval lehet őket elkészíteni. Henrietta órákon át dolgozik egy-egy apró mintán, létrehozva csodálatos ékszereket, például medálokat, fülbevalókat, gyűrűket, karórákat, kompakt tükröket és táskákat.
Jelenleg Henrietta a Mathias Corvinus Collegium - Kárpátalja munkatársaként tevékenykedik. Emellett a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely tagja, ahol autentikus kárpátaljai mintákkal dolgozik, főként a beregi keresztszemes hímzést alkalmazva.
A hímzőműhelyhez, Molnár Eleonóra, a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület elnöke révén került. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán évfolyamtársak voltak, 20 év után a magyar kultúra iránti elkötelezettség hozta őket újra össze. Népfőiskolánk elnöke felkereste, hogy csatlakozzon a Hímzőműhely munkájához, hogy ott megtanulhassa az autentikus kárpátaljai motívumokat. Szuperné Bohus Judit, a Hímzőműhely szakmai vezetőjének iránymutatásával és a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület támogatásával célunk, hogy Henrietta személyében a kárpátaljai magyar közösség egy népi ékszerkészítő mesterrel gazdagodjon. A műhelyhez való csatlakozás fontos lépés volt Henrietta életében. A közös munkával autentikus kárpátaljai mintákkal tud dolgozni, különös hangsúlyt fektetve a beregi keresztszemes hímzésre. Ezeket a hagyományos mintákat próbálja átültetni mikrohímzéses technikával ékszerekbe, megőrizve és továbbörökítve ezt a kulturális örökséget.
A jövőben várhatóan Békéscsabán is bemutatkoznak majd Henrietta kárpátaljai mikrohímzett ékszerei.
A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület és Henrietta közös tervei között szerepel, hogy az általa alkotott mikrohímzett ékszerek tökéletesen illeszkedjenek a BY ME Treasure Kárpátaljai hímzéssel és szőttessel díszített ruhakölteményekhez.
Henrietta nemcsak alkot, hanem a hagyományok ápolásával is hozzájárul a kárpátaljai kultúra virágzásához és népszerűsítéséhez, hiszen a mikro hímzések mestereként új életet lehel a régi hagyományokba.