Kiállítás nyílt a kárpátaljai ASzakkör program alkotásaiból
ASzakkör, melyet a Nemzeti Művelődési Intézet indított útjára 2021-ben, hamar hatalmas sikert aratott. A program, mely egy tudásmegosztó online felületen keresztül valósult meg számos érdeklődőt vonzott, akik különböző kézműves tevékenységben vehettek részt. Kárpátalján is nagy lelkesedés fogadták a kezdeményezést, ahol 2021-22-ben 12 településen összesen 15 szakkör indult el.
Az első év tapasztalatai alapján a program továbbfejlődött, és 2022-23-ban már 16 szakkör működött. A legnépszerűbb foglalkozások között szerepelt a hímzés, gyöngyfűzés és mézeskalács készítés, de új tevékenységek is helyet kaptak, mint például a makramé és gyertyaöntés. A háborús helyzet miatt a rendszeres áramkimaradások ugyan kihívást jelentettek, de közösségi összefogással és vasakarattal szakköröseink ezeket a nehézségeket is leküzdötték.
Az újabb évadban, tovább nőtt a program népszerűsége Kárpátalján, ahol már 12 településen 20 szakkör működött. A gyöngyfűzés továbbra is az egyik legkedveltebb tevékenység maradt, de az idei év számos újdonsággal is szolgált. A quilling, bútorfestés, baba-mama horgolás, szövés kereten és tojásfestés is bekerült a programba, így az érdeklődők szélesebb skálán fejleszthették kézműves készségeiket. A 2023-2024-es évad megkoronázásaként 20 szakkör, több mint 100 legjobb alkotását állítottuk ki május 4-én a Szürtében található rendezvénytermünkben.
Az eseményen Balogh Lívia, a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület alelnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Kiemelte, hogy ezek az alkotások nagy értéket képviselnek, hiszen erős közösségmegtartó erejük van. A covid és a háború okozta nehézségek ellenére is, ezek a szakkör csoportok összetartanak és az ő erejüket, hitüket és tudásukat ünnepeljük most.
A találkozó jó alkalom volt arra, hogy az általunk koordinált szakkörök tagjai jobban megismerjék egymást és egy kerekasztal-beszélgetés keretén belül építő jellegű eszmecserére is sor került.
A rendezvényen számos kulturális program is helyet kapott, mint például néptánc és népdal előadások. Fellépett a Téglási Kultúrház Orchidea néptánccsoportja, a Szalóki Kultúrház Rozmaring népdalköre és a csapi Kökény néptánccsoport. Füzesi Magda Ima mindenkor c. versét Hopák Patícia, a Szürtei Líceum 7. A osztályos tanulója szavalta el, valamint rimóczi népdalok csendülnek fel Kiss Liliána a NDRL 6.A osztályos tanulójának előadásában.
A bemutatóra elküdött darabokból a zsűri előzetesen kiválasztotta a 10 legszebb tárgyat, amelyek ASzakkör program külhoni régióinak közös kiállításán, Lakiteleken a Nemzeti Művelődési Intézet székházában egész nyáron megtekinthetőek lesznek.
A kiállításon résztvevők pedig közösen választhatták ki a legszebb alkotást, melyet Andricsik Georgina, a ráti szakkör szervezője által készített peyote kalocsai fülbevaló nyert.
Minden szakkörvezető a lelkiismeretes és eredményes szervezésért oklevelet és a kiadványainkból összeállított ajándékcsomagot kapott.
Az eseményt az egyesületünk által felújított játszótér újraavatása is színesítette. Az átadón Kótyuk Zsolt, a Szürtei Református Egyházközség lelkipásztora, a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület egyházi alelnöke osztotta meg ünnepi gondolatait.
ASzakkör program Kárpátalján nem csupán a kézművesség és tudásmegosztás helye, hanem egy olyan közösség, mely összetart és inspirál, még a legnehezebb időkben is.
Videó és fotó : tv21ungvar.tv