Kárpátalja kincsei az Egyesült Királyságban

2023.12.12

December 8-án a 𝐋𝐢𝐬𝐳𝐭 𝐈𝐧𝐬𝐢𝐭𝐢𝐭𝐮𝐭𝐞 𝐋𝐨𝐧𝐝𝐨𝐧 egy felejthetetlen estének adott otthont, ahol a BY ME Treasure kollekció bemutatására került sor. A kollekció egyedülálló különlegességét az adja, hogy a hungarikummá avanzsált beregi keresztszemes hímzéseket a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely Kisjankó Bori díjas hímzői készítették. A Daskovszka Szabina, Kovács Marianna és Vass Veronika által gondosan készített hímzések nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem egyúttal tisztelegnek a magyar kultúra iránt.

A rendezvény folyamán , Kumin Ferenc nagykövet úr és dr. Zolnay Krisztina, a Liszt Intézet – Londoni Magyar Kulturális Központ igazgatója is méltatta az eseményt. Mindkét beszéd hozzájárult a rendezvény különleges atmoszférájához, és érzékeltette, mennyire fontosnak tartják mind a magyar kulturális hagyományokat, mind pedig azok modern adaptációját a nemzetközi színtéren.

Az eseményt azok a páratlan pillanatok jellemezték, amikor a múlt és a jelen összefonódott a kárpátaljai népművészet és a modern divat által. A tervező, Hrivnák Tünde által megalkotott BY ME Treasure kollekció egyszerre idézte meg az ősi motívumokat és hozta el a modern divat varázsát.

A hangulatot tovább emelte a világhírű Magyar Állami Népi Együttes és a Csillagszeműek Anglia Néptáncműhely lenyűgöző előadása.

Az est azt tükrözte, hogy a magyar kultúra határokat és évszázadokat átívelve formálja a jövőt. A rendezvényen való részvétel ingyenes volt, és a helyszínen számos olyan élmény várta a résztvevőket, amelyek a magyar kultúra sokszínűségét és gazdagságát hivatottak bemutatni. A program során a vendégek elmerülhettek a varázslatos kárpátaljai hagyományokban, zenében és lenyűgöző fotókban, melyeket Perl János készített.

A Liszt Intézetben való kiemelkedő fogadtatás után, a következő állomás a Guildford High School leányiskolája volt - az évtized egyik legjobb magániskolája -, ahol szintén nagy érdeklődéssel fogadták a BY ME Treasure kollekció kárpátaljai népművészeti mintákkal díszített ruháit. Az intézmény többek között szabász-varró oktatást is biztosít diákjai számára, hangsúlyozva az eredeti, kézi készítésű varrási technikák fontosságát. Az iskola szívügyének tekinti, hogy a népművészeti hagyományokat megismerjék a tanulók. Ezért a kollekció bemutatása különös jelentőséggel bírt a tanintézmény számára. A diákok nem csupán szemlélhették a ruhák szépségét, hanem láthatták azt a munkát és szeretetet, amit a hímzőműhely mesterei belefektettek minden egyes darabba.

Az intézményekben tapasztalt pozitív visszajelzések és az érdeklődés mindkét helyszínen azt mutatják, hogy a kulturális örökségünk iránti elkötelezettség és érdeklődés szerteágazó és élénk. Az események sora azt hangsúlyozza, hogy a kulturális örökségünk megőrzése nemzetközi érdeklődést vált ki. A magyar kultúra így mutatja meg erejét és szépségét a világ számára.