Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál
Békéscsaba városa idén ad otthont a XIX. Kárpát-medencei népi textilfesztiválnak, melyet a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány közösen szervez. A fesztiválhoz konferencia és kiállítás is kapcsolódik, amelyek színes programokat kínálnak az érdeklődőknek.
Az esemény első lépéseként egy szakavatott, országos zsűri bírált el 1500 pályamunkát múlt hétvégén a békéscsabai Tégla Népművészeti Alkotóházban. A pályamunkák között helyet kaptak az autentikus beregi hímzéssel díszített munkák is, amelyek a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely tagjainak alkotásai. Az eredményekről részletesen csak március 8-a után tudunk beszámolni.
A pályázat két fő témakört ölelt fel: Színhangulatok és Szakrális textíliák, melyeknek keretében a résztvevők csipkéket, hímzéseket, nemezeket, szövéseket és viseleteket nyújtottak be. A pályázaton közösségek és egyéni alkotók is részt vettek, örvendetes módon összefogva a különböző textiles területeket.
Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke kiemelte az esemény nagyszabásúságát és sokszínűségét. Az egész Kárpát-medencéből érkeztek munkák, képviselve többek között a Muravidéket, a Vajdaságot, Partiumot, Erdélyt, a Felvidéket és Kárpátalját is.
A konferencia időpontja: 2024. március 8-9-10., melynek helyszíne a Csabagyöngye Kulturális Központ lesz. A háromnapos tanácskozás során a résztvevők betekintést nyerhetnek a hazai és külföldi törekvésekbe, alkotók munkásságába és alkotóműhelyeibe, melyek az autentikus népi textíliák mai használatával foglalkoznak, legyen szó lakástextilekről vagy viseletekről.
A Szakrális textíliák és Színhangulatok című kiállítás március 8-ától tekinthető meg a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban és a Békés Megyei Könyvtárban is, bemutatva a legjobb munkákat a résztvevők közül.
Az esemény minden bizonnyal gazdag élményekkel és inspirációval szolgál majd mindazoknak, akik érdeklődnek a népi textilművészet iránt, és lehetőséget kínál a hagyományok ápolására és továbbörökítésére a Kárpát-medence területén.
A Kárpátaljai Hímzőműhely tagjai aktívan részt vesznek a megmérettetésen, és reménykedünk abban, hogy munkáik elnyerik a zsűri elismerését.
Fotó és forrás www.beol.hu