Hagyományőrzés és közösségteremtés Szalókán

2024.04.22

A hagyományok ápolása és a közösségi élet erősítése mindig is fontos elemét képezték a magyar kulturális identitásnak. Az ilyen kezdeményezések kiemelkedő példája a Nemzeti Művelődési Intézet és a Népművészeti Szervezetek Egyesülete által 2020-ban indított online hagyományőrző szakkörök, melyek célja nem csupán a kézműves technikák átadása volt, hanem a közösségek erősítése és a hagyományok életben tartása.

A kezdeményezés  Kárpátaljára is eljutott, ahol a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület közreműködésével valósult meg. Szalóka már három éve részt vesz ebben a programban, melynek során különböző mesterségekkel ismerkednek meg. Az elmúlt években hímzéssel, gyöngyfűzéssel és mézeskalács készítéssel foglalkoztak, a 2023-2024-es évben pedig gyöngyfűzést és gyertyaöntést tanultak.

Az április 21-én megrendezett kiállítás a Szalókai Kultúrházban lehetőséget teremtett a helyi szakkörök tagjainak, hogy megmutassák munkáikat. A rendezvényen bemutatott tárgyak nem csupán mestermunkák voltak, hanem a közösség erejét és az összetartozás érzését is tükrözték. Halászné Kovács Mária,  szakkörvezető elmondta, a közös alkotások örömet és néha kihívást is jelentettek, de legfontosabb, hogy nemcsak szép tárgyak születtek, hanem közösségek is formálódtak.

A szakkörvezető kiemelte, tavaly nyáron ellátogathattak a Nemzeti Művelődési Intézet székházába, megcsodálhatták a Hungarikum Ligetet Lakitelen és találkozhattak más kárpátaljai szakkörök résztvevőivel.

A szakköri kiállítás mellett azoknak a tagoknak a termékeit is megcsodálhatták és megvásárolhatták az érdeklődők, akik  az előző gyöngyfűzés program befejezése után hasznosították az elsajátítottakat és azóta fokozatosan fejlődnek és alkotnak.

A kezdeti siker után a szakkörök tovább bővülnek. Halász-Kovács Mária, a szakkörvezető, elárulta, hogy jövőre a szalókai asszonyok a makramékészítéssel és natúrkozmetikával szeretnének megismerkedni.

A kezdeményezés sikere megerősíti, hogy a hagyományőrzés és a közösségépítés fontos pillérei a magyar kultúrának Kárpátalján. A szalókai szakkörök résztvevői büszkék lehetnek arra, hogy közreműködhetnek ebben a folyamatban, és értékes hagyományokat őriznek meg az utókor számára. 

Videó: tv21ungvar.tv