Élményhímzés a japán császári hercegnével
A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely sikere Tokióban
A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület által létrehozott Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely nem csupán a helyi kézművesség, hanem a magyar kultúra nagyköveteként is megmutatta magát Japánban, három lenyűgöző állomáson keresztül. A kárpátaljai csapat részvétele a Tokiói Magyar Fesztiválon, a Magyarország Tokiói Nagykövetségén tartott zártkörű eseményen és a Liszt Intézetben megerősítette a hagyományos hímzés iránti érdeklődést és elismerést.
Az ötödik alkalommal megrendezett Magyar Fesztiválon a hímzőműhely standja különösen kiemelkedett sokszínűségével és eredetiségével. A látogatók nemcsak a gyönyörű keresztszemes hímzések varázslatos világába nyerhettek betekintést, hanem lehetőségük volt arra is, hogy saját kezűleg próbálják ki a technikát. Vass Veronika, a műhely mestere, lelkesen osztotta meg tudását, ami nemcsak az alkotások szépségében, hanem a közönség aktív bevonásában is megmutatkozott.
A második állomás, Magyarország Tokiói Nagykövetsége volt, ahol a hímzőműhely exkluzív bemutatót tartott. Itt a rendezvény különlegességét nemcsak a hímzések szépsége, hanem Akishino császári hercegné részvétele is fokozta. Veronika a hercegnőnek is bemutathatta a hímzés fortélyait, ami nemcsak a kárpátaljai műhely, hanem a magyar kézművesség elismerését is tükrözte. (fényképet a császári család szigorú protokollja miatt nem tehetünk közzé). A hercegnőnek ajándékozott Kisjankó Bori díjas hímzett párna, elnyerte tetszését, hiszen a kedvenc színeivel készült. A tiszteletteljes fogadtatás és a kulturális kölcsönhatás különleges kapcsolatot teremtett a két nép között.
A hímzőműhely harmadik állomása a Tokiói Liszt Intézet volt, ahol a hímzés iránti érdeklődés olyan mértékű volt, hogy a tanfolyamra többszörös túljelentkezés érkezett. Ez a nagy érdeklődés nemcsak a keresztszemes hímzési technikák iránti vágyat tükrözte, hanem azt is, hogy a japán kultúra mennyire nyitott a hagyományos kézművesség iránt. Az esemény során a résztvevők nemcsak új ismereteket szereztek, hanem egy gazdag kulturális élménnyel is gazdagodtak.
A hímzés által közvetített üzenetek és a japán közönség tisztelettel és szeretettel teli aktív részvétele igazán különlegessé tette ezt az élményt, melyre mindig büszkén fognak emlékezni a hímzőműhely tagjai.
A program megvalósulását a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatta.