Kárpátaljai betlehemezés
A betlehemezés a karácsony ünnepéhez kötődő népszokás, mely nevét Jézus szülőhelyéről, Betlehemről kapta. Az első betlehemi jászolt Assisi Szent Ferenc állította fel 1223-ban. Az azóta eltelt évszázadok során a betlehem-állítás és a betlehemezés számos szokása alakult ki és terjedt el. Eleinte elsősorban vásárokon szórakoztatták vele a sokadalmat, ám később a valláshoz szorosan kötődő népszokássá vált.
A játék szereplői (Mária, József, Jézus, pásztorok, bölcsek, angyalok, Heródes), kellékei (jászol vagy templom) és jelenetei (szállást keres a szent család, a pásztorok és az angyal párbeszéde, Jézus ajándékozása, évődés az öreg és süket pásztorral, Heródes és a bölcsek találkozása) kisebb-nagyobb eltéréssel ugyanazok.
A bábtáncoltató vagy felnőtt szereplőkkel előadott betlehemes játék a magyar kultúrába is bekerült. Az első magyar szövegek a XVII. századból származnak, és iskolai előadás céljára készültek. Innen került át népszokásba, s maradt fenn a falvak életében a Jézus születéséről szóló betlehemezés.
A kárpátaljai betlehemes szokásokat Riskó György gyűjtötte össze és mutatta be Pásztorok, keljünk fel... című könyvében (KMKSZ, 1999). A könyv előszavában Vári Fábián László költő így fogalmaz: "A mai Kárpátalján a karácsonyi ünnepkörhöz fűződő dramatikus népszokások a magyar nemzetiségű lakosság vallási megoszlása és a valláshoz szorosan kötődő hagyománya szerint csoportosíthatók. A magyarjaink mintegy 70%-át képviselő reformátusok a pásztorjáték típusú betlehemezés egyszerű és bábtáncoltató változatait őrizték meg. Vegyes lakosságú településeinken »magyar betlehem«-ként emlegetik, illetve különböztetik meg a görög katolikusok ugyancsak hasonló betlehemezésétől vagy a Háromkirályok csillagforgató játékától. A római katolikus közösségek nagyjából ugyanezt a hagyományt József és Mária szálláskereső jelenetével bővítve formálták sajátjukká."
Riskó György Kárpátalján járásról-járásra haladva térképezte fel a helyi betlehemes szokásokat. Több mint 30 betlehemest, csillagforgató, bábtáncoltató játékot jegyzett le.
Ezek:
Eszenyi betlehemes játék
Eszenyi roma betlehemes játék
Gálocsi betlehemes játék
Koncházai betlehemes játék
Nagydobronyi betlehemes játék
Tiszaásványi betlehemes játék
Barkaszói betlehemes játék
Bátyúi betlehemes játék
Beregújfalui betlehemes játék
Gáti betlehemes játék
Mezővári bábtáncoltató betlehemes játék
Nagybakosi betlehemes játék
Nagybégányi csillagforgató játék
Sárosoroszi betlehemes játék
Tiszacsomai betlehemes játék
Tiszacsomai csillagforgató betlehemes
Karácsfalvi bábos betlehemes játék
Tiszabökényi görög katolikus betlehemes játék
Tiszabökényi református betlehemes játék
Gyertyánligeti betlehemes játék (Heródesjáték)
Viski betlehemes játék
Barkaszói betlehemes játék
Mezővári betlehemes játék
Csepei bábtáncoltató betlehem
Farkasfalvai görög katolikus betlehemes játék
Királyházai betlehemes játék
Tiszaszászfalu. Régi betlehemezés
Tiszaszászfalu. Új betlehemezés
Csepei csillag-játék
Fancsikai csillag-játék
Forgolányi csillagozók
Tiszapéterfalvi csillagozók
A gyűjtés mellett azzal is hozzájárult a betlehemezés hagyományának fennmaradásához, hogy 1994-ben a KMKSZ támogatásával megszervezte az első Kárpátaljai Magyar Betlehemes Találkozót, mely azóta is töretlen népszerűségnek örvend, s évről-évre megrendezésre kerül Beregszászban. A találkozó nyertes betlehemes csapata az anyaországban is képviseli Kárpátalját.