Gálocs

Gálocs mintegy 10 kilométerre fekszik Ungvártól. A falunak kb. 500 lakosa van, főként magyarok. A korabeli írások már a XIII. században megemlítik. A település eredeti birtokosairól, a Gálocsiakról kapta a nevét. A temetőben a helyiek ma is ápolnak egy sírt, amelyen már nagyon megkopott ugyan az írás, de még olvasható, hogy a Gálocs családból való személy nyugszik benne. 

 A református gyülekezet meglétére már 1619-ből találunk utalásokat. A hívek a régi fatemplom helyett 1910-ben építették a ma is álló kőtemplomot, melynek tornyában két harang található. A kisebbiket 1781-ben öntötték, a nagyobbikat pedig Egry Ferenc készítette 1929-ben, kisgejőci harangöntö műhelyében. 

Magyar tannyelvű elemi iskolája 1945-től van. Könyvtára a református parókia épületében található. Óvodája régen csak szezonálisan működött, de 1977- től, az új épület átadásától, napközis óvodaként működik. Jelenleg Gálocsi Oktatási-Nevelési Komplexum néven, összevonva működik az óvoda és az iskola. 

Gálocsban több emléktábla, emlékmű és kopjafa is őrzi a régiek helytállását, és inti a jelen emberét a jó úton való megmaradásra. Annak, aki idelátogat, valamennyit látnia kell. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és a helyi lakosok összefogásával 1990. október 31-én a református templomkertben emlékművet állítottak a II. világháború és a sztálini önkényuralom gálocsi áldozatainak. Gálocs az egyetlen olyan magyarok lakta település Kárpátalján, ahol az említett műemlék egyetlen nevet sem tartalmaz. Innen ugyanis az akkori bíró (polgármester) senkit nem engedett elvinni a lágerbe. Bakajsza József volt az említett vezető, aki tettével több ember életét megmentette. A hatalom viszont megtorolta eme lépését: folyamatos kínzásoknak vetették alá, melyekbe beleőrült. 2014-ben a községháza falán Bakajsza József tiszteletére emléktáblát avattak a helyiek. 1992. október 25-én a református templom belső falán Gecse Endre1 lelkésznek szenteltek fel emléktáblát. Kótyuk Ferencnek egyik – ma Budapesten élő – rokona emléktáblát állíttatott a katolikus templom belső falán. A temetőkertben kopjafa őrzi az 1956-os események során elhunyt magyar katonák emlékét. Szintén a temetőben áll a háborúban Gálocsban elesett magyar katonák emlékműve is. 

 A falu lakóiban, bár kevesen vannak, hatalmas a tenni akarás, amit naponta bizonyítanak. Ezek a magyarságukban megmaradni kívánó emberek őrzik a régiektől átvett hagyományokat úgy lakodalommal, keresztelővel, mint a földműveléssel, állattanyésztéssel kapcsolatban egyaránt.

Forrás: KNE kiadványa