Aknaszlatinai sóstavak
A Szlatinai-tavak a bányászat során fellépő kőzetsüllyedés során keletkeztek. A tavak közül az első és a legnagyobb, a Kunigunda 1902-ben keletkezett, 20 m-es nyitott "Kunigunda" sóakna süllyedése következtében, innen ered a tó neve. A Kunigunda a Holt-tenger helyi analógja. Ez a karszt-tó gyógyvízzel van tele. A tó partját és alját fekete iszapréteg borítja. Az év folyamán a víz hőmérséklete nem csökken 17°C alá. A sók koncentrációja eléri a 146-150%-ot, magas a bróm-ion koncentrációja, a tó vize gyógyhatású sóoldatot és szulfidiszapot tartalmaz. Ezért a Szlatinai-tavak a mozgásszervi rendszer, a végtag – törések, a derékfájás, a pikkelysömör és más betegségek kezelésére szolgáló üdülőhely. A szovjet időben az itt kitermelt sót a Szovjetunió 50 városába, valamint Magyarországba és Csehszlovákiába szállították.
Ukrajna függetlenségének kikiáltása után a sót Oroszországba, a Balti-országokba, Moldovába, Szlovákiába és Magyarországra exportálták. Sajnos, 1995-1996-ban és 2001-ben, a súlyos áradások után, a 8-as és a 9-es bányákat elárasztotta a víz, épp ott, ahol az egészségügyi intézmények voltak.
2005-ben a földcsuszamlások és a karszt beomlások fokozódtak Aknaszlatinán, ami a lakóépületek, az utak és az infrastruktúra károsodásához, a 8-as és 9-es aknákat elárasztotta a víz, 2008 végén a földalatti allergológiai kórházakat bezárták. Csak a szárazföldi működött – az Aknaszlatinai Megyei Allergológiai Kórház 80 ággyal, az országos – 280 ággyal. 2007-ben teljesen leállt a kősó kitermelése Aknaszlatinán. Napjainkban Aknaszlatina és sós tavai továbbra is népszerű üdülőhely az ukránok és a külföldi turisták körében. Csak reménykedni lehet, hogy ez mindig így lesz.Ide írhatsz...