A técsői református templom ékessége: a történelmi magyar zászló
A técsői református templom egyik legjelentősebb ereklyéje a XX. század elejéről származó magyar zászló, mely a történelem viszontagságainak tanúja. A templom padlásán elrejtett kincs nemcsak a helyi közösség, hanem a magyar nemzet identitásának szimbóluma is.
A zászlót valószínűleg a 1920. évi békediktátum után rejtették el, amikor a trianoni döntések következtében a magyar közösségek számos kihívással néztek szembe. Az elrejtett zászló nem csupán a magyarság fájdalmát hordozza magában, hanem a túlélés szellemét is, hiszen a técsőiek mindig is kitartottak kultúrájuk és identitásuk mellett, még a legnehezebb időkben is.
1995 november 3-án a zászló újra napvilágra került, amikor is felfedezték a templom padlásán. Ekkor a közösség egy újabb lehetőséget kapott, hogy megünnepelje és tiszteletben tartsa a magyar történelem ezen fontos darabját.
A zászló selyembrokát színében virág- és indamintás szövésű, szélei "arany" rojtozottak. Középen a fehér színben az angyalos magyar középcímer található, amely alatt a "HAZÁDNAK RENDÜLETLENÜL LÉGY HÍVE ÓH MAGYAR!" felirat díszeleg. Ez a mondat a haza iránti hűség és elkötelezettség szellemében szól a técsői közösséghez.
A zászló másik oldalán a Magyarok Nagyasszonya látható, aki baljában a címeres országalmát, jobbjában a jogart tartja, míg jobb lábánál a koronás címer helyezkedik el. A körirata pedig emlékeztet arra, hogy ez a zászló a "TÉCSŐI FÜGGETLENSÉGI ÉS 48-as PÁRT 1905. ÉVBEN" készült, így a történelmi események és közösségi törekvések összefonódásának tanúja.
A zászlórúd végére függesztett, más mintájú fehér szalagon található felirat a técsői függetlenségi kör adományára utal: "özv. Erdő Imréné 1906."
A técsői zászló a közösség számára nem csupán egy tárgy, hanem egy mélyen tisztelt emlék, amely összeköti a múltat és a jelent. A helyi közösség számára a zászló tisztelete a hagyományok megőrzését és a nemzeti identitás megerősítését jelenti. Az ereklye a técsőiek bátorságát, kitartását és a magyar kultúra iránti hűségüket jelképezi.
A templom látogatói előtt álló zászló emlékeztet arra, hogy a történelem kihívásai ellenére a magyarság mindig is képes volt újjáéledni és megőrizni értékeit.