Nemzeti Összetartozás Napja: Kárpátalja kulturális értékei
2024. június 3.-én Bicskén, a Petőfi Művelődési Központban felcsendültek Kárpátalja legszebb dallamai. A Nemzeti Összetartozás Napján Bicske városa és a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület közösen emlékeztek meg.

Bálint Istvánné, Bicske polgármestere hangsúlyozta, hogy mindig is nagy figyelmet fordítottak a határontúli testvéreikre. A Nemzeti Összetartozás Napján, mikor az anyaország és az elszakított nemzetrészek közötti kapcsolatokat erősíteni kell, Bicske városa újra bizonyította, hogy e törekvések lelki központja. Az est folyamán Bicske szomszédos településeivel, Mánnal, Óbarokkal, Csabdival és testvértelepülésükkel, a kárpátaljai Csap községgel közösen ünnepelték az összetartozást.

Balogh Lívia, a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület alelnöke elmondta, hogy nagyon fontos küldetése van annak a generációnak, akik immár 104 évvel Trianon után élik meg magyarságukat a határon túli régiókban és az anyaországban, hiszen mindannyiunk feladata, hogy újraépítsük azokat a kapcsolatokat, amelyeket elveszítettünk az elmúlt néhány évtizedben.
Balogh Lívia köszöntötte az egybegyűlteket: "Hiszem, hogy nemzetünk szőttese akkor lesz olyan szép és színes, mint a nagydobronyi hímzés, ha mindannyian, szorosan egymás mellé szőjük annak fonalát! Erre a feladatra hívjuk ma el Önöket! Itt, Bicskén, mi egy olyan közösséget ismertünk meg, aki szívén viseli a határon túli nemzetrészek sorsát. Tudniuk kell, hogy minden gesztus, odafigyelés, értünk mondott fohász 100 év sebeit hivatott gyógyítani. Köszönjük!"

Az ünnepségen Pál István Szalonna és Bandája a magyar népdalkincsből merítve szórakoztatták a közönséget. A művészek virtuóz játékukkal és mélyreható értelmezésükkel hozták közelebb Kárpátalja zenei örökségét, megidézve ezzel a régi idők hangulatát és érzéseit.

Az este során bemutatkozott Hrivnák Tünde Pro Urbe díjas divattervező kollekciója. A ruhakölteményeket Kárpátalja népművészetének jellegzetes motívumai, mintái díszítettek, újraértelmezve és modern köntösbe öltöztetve azokat. A BY ME Treasure kollekcióból 10-10 darab beregi szőttessel, nagydobronyi és beregi keresztszemes hímzéssel díszített ruha került bemutatásra. A kollekcióban felbukkanó beregi szőttesek és nagydobronyi keresztszemes kézi hímzések motívumai évszázadokat túlélt látványvilágot közvetítenek a mai korba. A szőtteseket Prófusz Marianna, a nagydobronyi rózsákat megjelenítő hímzéseket Őrhidi Ágnes készítette, míg a beregi keresztszemesek a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely Kisjankó Bori díjas alkotóitól, Vass Veronikától, Kovács Mariannától és Daskovszka Szabinától származnak. Ezek a ruhadarabok egy olyan együttműködés eredményei, amelyek Molnár Eleonóra, a Kárpátaljai Népfőiskola Egyesület elnökasszonyának felkérésére születtek meg.

Az értékmentés és a népi hagyományok összegyűjtése és továbbadása: ezeket a nemes célokat tartja szem előtt a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület minden tevékenységében. Hiszünk abban, hogy a múlt értékeinek megőrzése és átadása kulcsfontosságú ahhoz, hogy nemzetünk összetartozását és identitását erősítsük. Ezért mindig igyekszünk a kárpátaljai értékeket, éltető hagyományainkat minél komplexebben és magasabb színvonalon bemutatni, hogy azok tovább élhessenek a következő generációkban is. Nagy örömmel fogadtuk a felkérést, hogy részt vegyünk a bicskei Nemzeti Összetartozás Napján. Ezen az eseményen lehetőségünk nyílt megmutatni a kárpátaljai népművészeti értékeket, amelyekkel tovább erősíthetjük a nemzeti egység és összetartozás fontosságát, fogalmazott Molnár Eleonóra.
Bár Trianon egy tragikus esemény, amely fájdalmat és veszteséget okozott, ez a nap lehetőséget ad számunkra arra, hogy emlékezzünk múltunkra, megerősítsük jelenünket és építsük jövőnket.
A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület elkötelezett abban, hogy hozzájáruljon a kulturális örökség ápolásához és továbbadásához, és büszkén vállalja szerepét az összetartozás és nemzeti egység megőrzésében és erősítésében.
Fotók: Vörös Nándor
Videó: tv21ungvar.tv