A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely szakmai hétvégéje – A hagyomány és innováció ötvözete
2024. november 15-17. között - a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület szervezésében - immár negyedik alkalommal került megrendezésre Debrecenben a Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely szakmai hétvégéje. A rendezvény célja, hogy a Kárpátalján élő magyar hímzők hagyományos mesterségét megőrizzék, továbbfejlesszék, és az új technikákat, mintákat felhasználják a mai divat- és lakástextilpiacon. Az esemény most is sikeresen teljesítette küldetését: a résztvevők a legkiválóbb mentortól tanulhatták meg az újabb hímzőtechnikákat, miközben mélyebb betekintést nyerhettek a kárpátaljai hímzés gazdag örökségébe.
A rendezvény egyik kulcsfontosságú szereplője Szuperné Bohus Judit, háromszoros Gránátalma-díjas hímző népi iparművész volt, aki szenvedéllyel és elhivatottsággal vezette a szakmai hétvégét. Judit, aki évtizedek óta dolgozik a hagyományos hímzések megőrzésén és továbbfejlesztésén, nemcsak tudását adta át a résztvevőknek, hanem a hímzés iránti szeretetét és elkötelezettségét is.
A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely létrejötte nemcsak a hagyományőrzésről szól, hanem arról is, hogy a résztvevők olyan szintű tudást sajátítsanak el, amellyel képesek lesznek önálló művészeti és gazdasági karriert építeni. A műhely célja, hogy összegyűjtse azokat a hímzőket, akik egyedülálló tehetséggel rendelkeznek, és lehetőséget biztosít számukra, hogy fejlődjenek és művészeti szintre emeljék a kárpátaljai hímzés hagyományait. A hímzők számára lehetőség nyílik arra, hogy a megszerzett tudás birtokában olyan termékeket készítsenek, amelyek a divat- és lakástextilpiacon is helyet találhatnak.
A szakmai hétvége folyamán a résztvevők különféle új hímzőtechnikákat, köztük subrikát és különböző díszítési módszereket tanultak, amelyek segítségével tovább fejleszthetik alkotásaikat. Az idén elsajátított technikák egy része a következő nagy szakmai eseményen, a 2025-ös Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázaton kerül majd bemutatásra.
A hímzők munkája nem csupán esztétikai jelentőségű. Az autentikus kárpátaljai minták megőrzése és újraalkalmazása fontos szerepet játszik a helyi közösség kulturális identitásának erősítésében is. A nagydobronyi és beregi keresztszemes minták felújítása és továbbadása a jövő hímzőinek olyan örökséget jelent, amely generációkon átívelően marad fenn.
Fotók: TV21Ungvár