Görögkatolikus gyalogos zarándoklat Máriapócsra
A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye magyar ajkú híveit összefogó Beregszászi Magyar Esperesi Kerület 2000-ben szervezett először a híveinek gyalogos zarándoklatot máriapócsi Mária-kegyhelyre.
Az azóta minden évben – kivéve a Covid-járvány idejét – megtartott zarándoklat olyan népszerűvé nőtte ki magát az évek során, hogy a kezdet 100 fős csapat 500 fősre emelkedett.
Az első időben az augusztus 15-i Nagyboldogasszony-napi búcsúra zarándokoltak el a hívek, néhány éve azonban a gyaloglást áttették a július 20-i, Illés próféta ünnepéhez kapcsolódó búcsúra.
A zarándokok mindig a Asztély‒Beregsurány határátkelőhelynél gyülekeznek a búcsút megelőző pénteki napon, s két nap alatt teszik meg a 62 kilométeres szakaszt.
Hagyományosan a menet élén haladók a beregdédai templom fakeresztjét viszik. Menet közben a gyaloglók Mária-énekeket, Akathisztoszt és Parakliszt énekelnek. A zarándoklaton részt vevő papok pedig folyamatosan gyónási lehetőséget biztosítanak a búcsújárók számára.
Az első nap végére Pusztadobosra érkeznek meg a gyaloglók, ahol a falu lakói évről-évre nagy szeretettel látják vendégül őket. Másnap estére érik el végső céljukat, a máriapócsi görögkatolikus templomot.
Itt szent liturgia keretében adnak hálát a megtett útért, valamint egyéni szándékaikat, imáikat mondják el a Könnyező Szűz ikonja előtt. Este virrasztás és további szertartások várnak a jelenlévőkre.
Vasárnap tartják meg az Illés-napi búcsút, melyen szintén részt vesznek a kárpátaljai zarándokok, akik az ünnepi szent liturgia után buszokkal térnek haza otthonukba.