Beregszászi református templom
A Beregszászi Református Egyház közössége gazdag múltra tekint vissza, amely szorosan összefonódik a város vallási és kulturális életével. 1689-ig a katolikus templomot használták, ám amikor a katolikus közösség 1715-ben királyi engedéllyel visszakapta templomát, a református gyülekezet új imaház építésébe fogott.
A közösség fejlődése szorosan összefonódik Kondor Boldizsár 1749-es harangöntésével, amely 400 kg súlyú volt. A harang híre azonban eljutott a római katolikus papi bizottsághoz, akik meg akarták akadályozni annak használatát. A harangot végül sikerült gyorsan elhelyezni a haranglábon, így a gyülekezet továbbra is használhatta.
1780-ra a Beregszászi Református Egyházközség a helytartótanács engedélyével felújíttatta imaházát és tornyot épített. Az épület a város jelképévé vált.
A történelem során azonban nem csupán a hitéletet, hanem a közösség fizikai létezését is próbára tették a körülmények. 1918-ban az osztrák–magyar hadvezetés elrendelte a harangok és rézanyagok rekvirálását, ami a templom állapotának romlásához vezetett. 1919-ben a gyülekezet lelkésze, Kallós Tivadar elhunyt, így a közösség lelkész nélkül maradt.
A nehézségek ellenére a gyülekezet 1921-ben áldásos szőlőtermést produkált, amely jelentős anyagi támogatást nyújtott a templom felújításához. 1929 őszére sikerült befejezni a renoválást, ami újra megerősítette a közösség hitéletét.
Szutor Jenő lelkipásztor vezetésével, aki 1920-ban Nagykállóról érkezett, a gyülekezet nemcsak hitéletét, hanem a város társadalmi és kulturális életét is aktívan formálta. Sajnos Szutor Jenő és a gyülekezeti dalárda karnagya, Váradi Barna is a sztálini terror áldozatává vált, emléküket a templom falán elhelyezett emléktábla őrzi.
Ma a Beregszászi református templom élő közösségi tér, ahol virágzó hitélet zajlik. Az egyház nemcsak a lelki egészségért, hanem jelentős diakóniai munkáért is felelős a városban. Jelenlegi vezető lelkésze, Taracközi Ferenc, továbbviszi az elődök hagyományait.
A templom Kossuth téren, a régi Magyar Királyi Törvényszék épületével szemben található. Tetején a csillag jelképezi az Istennel való találkozás lehetőségét, míg harangjának zengése menedéket hívogat a megfáradtaknak. A Beregszászi Református Egyház története és jelenlegi tevékenysége mélyen összekapcsolódik a város szellemi és közösségi életével.